Révbíró Tamás

Mesélő bankjegy

Gondosan a szkennerbe simítottam egy viharvert, kopott bankjegyet, és beolvastam mind a két oldalát, hogy megmutathassam neked.

A bankó először 1970-ben került forgalomba egy Csehszlovákia nevű országban, Európa szívében.

Ma már nincs ilyen nevű ország, de a hatvanas évek végén, a hetvenes évek elején az egész világ arra figyelt, hogy mi történik ott. 1968 augusztusában a szovjet csapatok a Varsói Szerződés más országainak erőivel közösen megdöntötték a liberális politikai vezetést. A Prágai Tavasznak nevezett mozgalmat eltiporták, a hiábavaló ellenállás hónapjai következtek.

Egy fiatalember, a húsz-egynéhány éves Jan Palach a Vencel téren a tiltakozás öngyilkos módját választva felgyújtotta magát. A halottak között volt egy fiatal nő, aki a katonai erők és a lakosság közötti összecsapásban fejlövést kapott.

Ekkor és később is súlyos megtorlások történtek. Az ország vezető értelmisége, tudósok, egyetemi tanárok, írók és társaik vasmunkássá, taxisofőrré, pincérré lettek. Az emberi alkotóerő hihetetlen eltékozlása ment végbe Csehszlovákiában. Sokakat bebörtönöztek. Ennek a bankjegynek a tervezői talán elkerülték a börtönt, mert — legjobb tudásom szerint — az itt bemutatott pénz az ország utolsó napjaiig forgalomban volt, sohasem vonták vissza.

A bankjegy előoldalán Jan Zizka gróf (c. 1376—Oct. 11, 1424), cseh nemzeti hős arcképe látható; ő vezette a huszita protestánsokat a németek ellen. A rajz a félszemű Zizkát ábrázoló szoborfej alapján készült.

A bankjegy hátán látszólag egy középkori kódexillusztráció látható, amelyen Zizka serege lobogó zászlóval vonul a diadal felé.

A képpel csak az a baj, hogy nincs eredetije. Ügyesen megalkotott hamisítvány, amely azzal a céllal született, hogy nevetségessé tegye a megszállókat és az oroszok által az ország élére állított bábkormányt.

A részletek minden kétséget kizáróan bizonyítják ezt.

A menetet vezető férfinak, aki a napraforgót (az állhatatlanság, az opportunizmus jelképét) hordozza, két bal keze van.

Aki bunkósbottal a kezében, lóháton követi, annak be van kötve a szeme.

A két vezető nyomában mindenféle idióták, nyomorékok masíroznak, egyiküknek három lába van...

A kép körüli díszítés látszólag a bankjegy névértékét (20 korona) ábrázolja körkörös elrendezésben. Ha azonban tükörképbe fordítjuk, kiderül, hogy ez valójában az SOS, a nemzetközi segélykérés jele, sok ezerszer felrajzolva: egy ország segélykiáltása a nemzetek közössége felé.

Fordítsuk most meg a bankjegyet, és nézzük meg alaposabban a Zizka-fejet. Az eredeti kőszobor valóban létezik, de a rajzon apró eltérések figyelhetők meg a szoborhoz képest. Hogy a különbségeket értelmezni tudjuk, a képet fejtetőre kell állítanunk.

A fej bal oldalán egy eltorzult arc vonásai vehetők ki — a Prága központi terén önmagát elégető Jan Palach képmása.

A fej jobb oldalán egy lány arca figyelhető meg, jobb szeme alatt golyó ütötte lyukkal — ez a seb okozta halálát.

A hátlapon jól olvasható a bankjegy alkotóinak neve: Karel Hruska és Milos Ondracek.

Reménykedjünk, hogy mindketten élnek és jól vannak.


Vissza a tartalomjegyzékhez